Berat Kandili

aLa     04-30-18     Genel, Muhabbet, Sohbet     Berat Kandili

cami

Şaban ayının ikinci haftasına idrak edilen Berat KandiliRamazan ayının müjdecisi olarak görünür.

Arapça okunuşu Beraet olan kelimenin anlamı Arapçada temize çıkma, arınma anlamına gelmektedir. Bu mübarek gece de günahların affolması için dualar edilir. Bu nedenle rahmet gecesi olarak da anılmaktadır.

BERAT KANDİLİ ORUCU

Berat Kandili orucu Şaban ayının 14’üncü mü yoksa 15’inci günü mü tutulur? diye merak eden müslüman kardeşlerimiz. Dini günlerde tarih gece yarısı değil akşam ezanı ile başladığından kandilin idrak edildiği gecenin ertesi günü oruç tutulur. Bu durumda 2018 yılında miladi takvime göre Berat kandilinde oruç günü 1 Mayıs Salı’dır.

BERAT KANDİLİNİN FAZİLETİ

Peygamber Efendimiz Şa’ban’ın on üçüncü gecesinde ALLAH’u Teala‘dan ümmeti için şefaat istedi. ALLAH’u Teala, ümmetinin üçte biri için şefaat izni verdi. On dördüncü gecesi, kalan ümmeti için şefaat istedi. ALLAH’u Teala ümmetinin üçte ikisine şefaat izni verdi. On beşinci gecesi, kalan ümmeti için şefaat izni istedi. ALLAH’u Teala, devenin sahibinden kaçtığı gibi ALLAH’u Teala‘dan kaçanlar hariç, ümmetinin tamamına şefaat etmesine izin verdi.

gül 

Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca ALLAH’u Teala o andan fecir oluncaya kadar, benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. Bir bela ile müptela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim diye buyurur (İbn Mace)

Berat kandili gecesinde Kur’an-ı Kerim okunmalı, Mübarek Kandil gecesi bolca kaza namazı kılınmalı, nafile namaz kılınmalı,  ALLAH’U Teala’ya hamd ve şükredip ertesi gün oruç tutmalı. Kandil gecesinde yoksul, kimsesiz, yardıma muhtaç kişilere yardım etmeliyiz, bu mubarek kandillerde dargın olduğunuz kimselerle kırgınlıklarınızı giderip barışınız.

dua

BERAT KANDİLİ NAMAZI

Aslında her gece kaza ve nafile namazı kılabiliriz, Berat Kandili gecesinde de bol bol nafile ve kaza namazları kılabiliriz. Berat gecesi kılınacak namaza Salat-ül-Hayr namazı adı verilir ve bu namaz 100 rekattır. Nasıl kılınır diye sorarsanız? her rekatta Fatiha suresinden sonra, on defa İhlas suresi okunarak kılınır. Günahların arınmak için dualar edip namazlar kılacağımız bu mübarek gecenin önemini unutmamalıyız. Berat kurtuluştur, kurtuluşa ermek için, Kuran okuyup, bol bol tevbe istiğfar etmeli, günahlarımızdan arınmak için ALLAH’u Teala‘ya bol bol dua edip yalvarmalıyız. Bu mubarek gecelerin faziletinden faydalanmayı unutmamalıyız.

cami

Kaliteli Sohbet Sitemiz Dinlekalbimi.Com, bütün İslam Alemi’nin Berat Kandilini en içten dilekleri ile kutlar, Berat Kandili sabahında bütün günahlarından arınmış olarak güne başlamanızı temenni eder. HAYIRLI KANDİLLER

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?