Sağlık Tansiyon

aLa     07-21-18     Saglik     Sağlık Tansiyon

sağlık tansiyon

SAĞLIĞIMIZIN ÖNEMİ

Öncelikle hayatımızın en önemli konusu sağlığımızdır. Sağlıklı insanlar hasta olan insanların halinden çok anlamazlar 🙂 ALLAH kimselere hastalık vermesin, dermansız dert vermesin. Özellikle hasta olmadan, ya da daha ilk başlangıçlarda mutlaka Doktor tedavisine başvurmak gerekir, Hayat ihmale gelmez. Mutlaka rutin tedavilerimizi ihmal etmeyelim. Herkese Sağlıklı Günler Diliyorum…

TANSİYON NE DEMEK

Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir. Kapl kası kasıldığında atardamarlara kan pompalanır. Bu esnada ölçülen basınç sistolik basınçtır. Kalp kası gevşediğinde ise kan damarda durulur; bu esnada ölçülen basınç diastolik basınçtır. Tansiyon ölçümünde sistolik (büyük) ve diyastolik (küçük) kan basınçlarına bakılır. Tansiyon yüksekliğine hipertansiyon denir.

İdeal tansiyon, kişiden kişiye göre değişebilir. Ortalama olarak büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması normal kabul edilir. Gençlerde ve çocuklarda tansiyonun düşük değerleri normal kabul edilebilir.

sağlık tansiyon

DÜŞÜK TANSİYON NEDİR

Hipotansiyon çok belirgin olmadıkça hastada belirti vermez ve sakıncalı değildir. Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinde azalmaya neden olduğu için olumlu kabul edilir. Ani tansiyon düşmesi baş dönmesi, halsizlik ve baygınlığa neden olabilir.

YÜKSEK TANSİYON NEDİR
Tansiyon değerlerinin 140/90 mmHg nin üzerinde olması hipertansiyon olarak adlandırılır. Yüksek tansiyon bebeklik döneminden itibaren her yaşta görülebilir.

HİPERTANSİYONUN NEDENLERİ

Aşırı tuz, stres, obezite, kalp ve damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, genetik faktörler, troid hastalıkları, böbrek üstü bezinin hastalıkları, şeker hastalığı.

Yukarıda sayılan nedenler, hipertansiyonun en yaygın nedenleridir ancak hipertansiyon hastalarının pek çoğunda neden bulunamaz. Bunlara esansiyel hipertansiyon denir.

HİPERTANSİYONUN BELİRTİLERİ

Hipertansiyon yıllarca kendini göstermeyebilir. Aşikar hale geldiğinde ise baş ağrısı, burun kanaması, kulaklarda çınlama, halsizlik, sık idrara çıkma ve bacaklarda şişlik şeklinde belirtiler verebilir. Bu belirtilerle birlikte tansiyon yüksekliği görüldüğünde mutlaka hekime başvurulmalıdır.

sağlık tansiyon

HİPERTANSİYONUN TANISI

Tansiyon değerleri 140/ 90 üzerinde olan hastalara EKG, 24 saatlik tansiyon holter, kan ve idrar tetkikleri ve detaylı fizik muayene yapılır.

HİPERTANSİYONUN TEDAVİSİ

Hipertansiyon hastalarında ilaç tedavisi yanı sıra yaşam tarzında değişiklik önerilir. Bu hastaların ideal kiloda olmaları, az tuz tüketmeleri, düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Altta yatan hastalığın tedavisini yapmak esastır. Çok çeşitli tansiyon ilaçları piyasada vardır. Bunlardan hangisinin kullanılacağına hekim karar verecektir.

Bazı hipertansiyon vakaları ilaç tedavisine kolay cevap vermez. Bu vakalara dirençli hipertansiyon denir. Dirençli hipertansiyon hastalarına şah damarı pili takılabilir.

sağlık tansiyon

HİPERTANSİYONUN ZARARLARI

Kontrolsüz yüksek kan basıncı başta böbrekler ve kalp olmak üzere pek çok organa zarar verir. Böbrek ve kalp yetmezliği, kalp krizi gelişebilir. Ani ataklar sonucu beyin kanaması veya inme gelişebilir.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?