Egzama

aLa     05-04-18     Saglik     Egzama

sağlık

Atopik dermatit veya atopik egzama, cildin kronik yani sıklıkla, uzun süre devam eden ve alevlenmelerle seyreden bir hastalığıdır. Altta yatan neden kalıtsal veya çevresel olabilir ama sonucunda bağışıklık sistemini harekete geçirir. Cilt giderek kurumaya başlar, kaşıntılı bir hal alır ve çatlaklar oluşmaya başlar. Kaşınma ile deride yaralanmalara neden olabilir. Böylece hem egzamanın etkisi hem de hastanın kendi yaptığı harabiyet nedeni ile cilt bariyer özelliğini kaybeder ve cilt üzerinde olan veya bulaşan allerjenler ve mikroplar kolaylıkla vücudumuza girmeye başlar. Bu da bağışıklık sisteminin çalışmasını tetikleyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkar ve atopik dermatit daha da alevlenebilir. Böylece bir kısır döngü oluşur ve kırılmadığı takdirde hastalık daha da kötüleşebilir. Bu nedenle egzaması olan kişilerin cildini daima nemli tutması önemlidir.

Cildin nemli tutulmasında alınabilecek önlemler arasında sıcak su yerine ılık suyla banyo yapmak iyi bir yoldur. Özellikle banyo yaptıktan sonra nemlendirici kullanmak, cildin nemini korumak adına atılacak doğru bir adımdır.

Egzama hastalarının kendini koruması için yapılan öneriler arasında nemli ortamda bulunmak, tırnakları kısa tutmak, nemlendirici kremleri kullanmak gibi önerilere ek olarak stres kontrolü de önemli yere sahiptir.

Egzaması olan kişilerle konuşulduğunda stres durumlarında döküntülerin arttığını duyabilirsiniz. Evet stresin böyle bir etkisini olduğunu söyleyebiliyoruz. Onun için elimizden geldiğince stresten uzak durmalı ve egzamalı yerlerimizi nemli tutmalıyız. Acil Şifalar…

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?